VÝCVIK RETRIEVERŮ

předpisový statický postoj
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
rozdělení kruhů na výstavě
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
takhle se začíná
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
volný postoj 
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti

Příprava retrievera na výstavuS blížícím se jarem začíná pro všechny vystavovatele nová výstavní sezóna a mnoho z Vás bude poprvé svého retrievera předvádět ve výstavním kruhu.Kvalita exteriéru se za poslední dobu velmi zlepšila a tak „hezkých“ psů je čím dál tím více. Konkurence je velká a tak úspěch na výstavě je souhra mnoha aspektů a tak i trocha štěstí. Nebudu se zabývat exteriérem, ten vychází ze standardu daného plemene a je na každém rozhodčím posoudit kvalitu toho kterého jedince.

Co však můžete sami ovlivnit je správné předvedení psa v pohybu, výstavním postoji a v neposlední řadě kvalitní úpravou srsti.

Výstavní postoj a pohyb psa je velmi důležitý. Pes by se měl co nejlépe prezentovat a ukázat vše co je na něm krásné. Na to vše se můžete společně připravit.

Při předvedení v pohybu pes nesmí táhnout na vodítku, měl by klusat s hlavou vztyčenou u Vaší levé nohy, výstavní vodítko musí být prověšené. Důležité je naučit psa otočky, které využijete při pohybu zvaný „trojuhelník“ . Neméně podstatné je využít celé plochy výstavního kruhu. Při společné promenádě s ostatními psy, si nechávejte dostatečný prostor, netlačte se na psa před Vámi.

Výstavní postoj je neméně důležitý. U retrieverů využíváme dva – tvz. volný postoj a postoj statický.

Při volném postoji stojí handler /vystavovatel/ před psem tak, aby byl pes vidět z co možná nejvíce úhlů v jeho přirozeném postavení. Pes si nesmí sedat. Ideálně by měl svého pána sledovat a radost z předvedení by měl projevit vrtěním prutu /ocásku/. Toto předvedení nebývá zpočátku jednoduché, pes má tendenci si sedat. Takže chvíli Vám potrvá, než si pes spojí postoj s předvedením. Při výuce si pomáhejte pamlskem, hračkou, rukou v kapse, a podobnými triky tak, abyste psa udrželi stále v napjetí. Volný postoj se stává běžným a nejvíce využívaným při předvedení labradorů, fletů, občas i u dalších plemen retrieverů. Zlatých retrieverů bývá tímto způsobem prozatím vystavováno velmi málo.

Při statickém postoji klečí handler na jednom koleni či oběma koleny po boku psa. Pravou rukou podepírá hlavu psa, či ji má před čenichem tak, aby byl krk dostatečně rovně nasazený. Levou rukou drží v úrovni páteře prut (ocas) psa. Tento postoj je u nás na výstavách nejvíce využíván při předvedení zlatých retrieverů. Na zahraničních výstavách zkušení vystavovatelé kombinují oba dva způsoby a snaží se tak předvést psa v celé jeho kráse.Pes by se měl vždy vystavovat na výstavním vodítku. I zde platní několik pravidel. Při výstavním postoji by měl vystavovatel vodítko uvolnit a přes psa jen volně přehodit. Zkušení handleři vodítko ze psa zcela sundávají. Vodítko nesmí působit rušivě, oči rozhodčího mají být upřené pouze na psa. Při chybné manipulaci můžete nevědomky psovi ublížit. Pokud bude mít vodítko “zaříznuté” na krku, může to opticky způsobit kratší krk, zvýraznit volnější kůži na krku a pod. Pokud nejste zkušeným vystavovatelem měli byste zvolit i nenápadnou barvu vodítka. Zde platí pravidlo – musí být vidět pes, nikoliv vodítko. Jinými slovy, pokud je Váš pes černý vyberte vodítko tmavé až černé barvy, u psů krémových vyberte barvu bílou, krémovou, u zlatých barvu béžovou. U psů velkých můžete použít vodítko silnější, u fen či drobnějších psů vodítko slabší. Pouze velmi zkušení vystavovatelé si mohou dovolit vodítko v kontrastních barvách, ti většinou přůspůsobí barvě vodítka i své oblečení.Velmi důležité je Vaše oblečení ve kterém budete na výstavě psa předvádět. Zde platí pravidlo kontrastu. Musí být zřetelně vidět Váš pes, nesmíte společně splývat. V oblečení byste se měli cítit pohodlně, avšak mělo by být přizpůsobeno typu výstavy. Pokud budete psa předvádět na výstavě oblastní, můžete zvolit oblečení sporotovní. Pokud se bude jednat o výstavu mezinárodní, klubovou či výstavu světového formátu mělo by Vaše oblečení být důstojné a adekvatní této akci.A teď se již dostáváme k úpravě psa . Jednoduché to mají krátkosrstá plemena retrieverů, kde postačí zkrátit špičku ocásku. U dlouhosrtých retrieverů je na výstavách dnes již naprosto nezbytná úprava srsti. Při kvalitní úpravě se dá mnoho získat - zvýraznit či naopak potlačit určité partie, které u toho Vašeho pejska nejsou zcela ideální. Pamatujte na včastnost objednáníNeméně důležité je koupání psa před výstavou. Srst retrievera by měla být čistá a působit upraveným dojmem. Zejména u vlnité srsti se dá mnoho zkazit či naopak získat. Srst by měla být uhlazená, neměla by nikde vyčnívat, být střapatá či otevřená. Kvalitní přípravky – šampony, kondicionery, texturizéry, balzámy jsou naprostou nezbytností. Mnoho výrobců se zaměřuje na zvýraznění barvy srsti (černá, plavá, bílá...), typu srsti (krátká, dlouhá, poškozená...) Na našem trhu je mnoho přípravků, z osobní dlouholeté zkušenosti preferuji především značky Hery a Biogroom , které si můžete objednat zde

Aby byl však úspěch zaručen musí se umět i správně použít. Dle typu srti použít šampon, kondicioner a další přípravky. Je neuvěřitelný rozdíl v kvalitě srsti retrieverů při použití odpovídajících produktů.Předvedení psa na výstavě by se mělo pro Vás stát určitým rituálem a událostí na kterou se budete těšit. Pokud hned na první výstavě neuspějete dle svých představ, nevěšte hlavu a přihlašte svého psa znovu. Každý rozhodčí má tak trochu jiné oko, někomu se líbí psi statnější, někomu subtilnější, některý dává přednost psům světlým, jiný naopak preferují barevnost.Výstavy, zkoušky a jiné psí akce by se měly stát příjemným setkáním nás všech, kteří mají společný zájem – PSA.

zpět

další články: