VÝCVIK RETRIEVERŮ

 FCR - BOB & Nejlepší pes Almanza Far & Flyg
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
 Loch Mor Welldone
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
Best In Show tibetský  teriér Araki Fabulous Willy 
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
Gunhills Dancing Mandolin of Meloak
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
Narod the Impossible Dream
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti
Penrose Valentine
kliknutím zde zobrazíte obrázek v plné velikosti

Crufts 2007

Z historieVýstava psů Cruft's má ve Velké Británii více než stoletou tradici. Je pojmenována po jejím zakladateli Charlesi Cruftovi, který její první ročník uspořádal v roce 1891 v Islingtonu.

Charles Cruft zemřel v roce 1938 a následující roky pořádala výstavu jeho žena. V roce 1948 prodala práva anglickému Kennel Clubu a ten je od tohoto ročníku jejím pravidelným pořadatelem. Po dalších 30 let je výstava pořádána na výstavišti Olympia, od roku 1979 na Earls Court, stoleté výročí výstava oslavila na Birmingham National Exhibition Centre a letošní ročník je již šestnáctým v pořadí na výstavišti NEC v Birminghamu.

Od roku 1982 byla výstava prodloužena na 3 a od roku 1987 dokonce již na 4 dny, aby uspokojila rostoucí zájem jak vystavovatelů, tak diváků.

Cruft's 2007Letošní ročník se konal ve dnech 8.-11.3.2007 na výstavišti NEC, které nabízí více než 100.000 metrů čtverečních výstavní plochy, včetně obrovské NEC Areny, která byla použita vůbec poprvé. Pořadatelé před výstavou odhadovali letošní návštěvu na více než 140.000 návštěvníků. Z celého světa se sjelo na výstavu více než 22.000 psů více než 190 plemen a opět se potvrdilo to, že tato výstava je největší na světě.Cruft's byla rozdělena do 4 dnů, ve kterých se vystavovaly jednotlivé skupiny psů.První den byli na pořadu dne psi lovečtí.Po dlouhém dni byl vyhlášen vítězem BOB – Best Of Breed Flat Coated Retriever Almanza Far & Flyg v majetku slečny Jonny Sanden z Norska. Postoupil tak do nedělního velkého finále o titul BIS - Best In Show.

Druhý den byl věnován psům pracovním a pasteveckým. Ve skupině pracovních zvítězil a titul BOB obdržel Alaskan Malamut Giving A New Royal Star de Jungle Negra v majetku G. Biagotti, veden Monicou Kubiac z Itálie. Skupinu pasteveckých psů vyhrála, v konkurenci více než tří tisícovek psů, Bearded Collie Pattishawl Preview v majetku pana a paní Mayových z Velké Británie.Cruft's není jen nudnou výstavou, ale i místem k předvedení umění výcviku psa, bylo součástí výstavy i mnoho doprovodných soutěží jako je flyball, soutěž v poslušnosti – Obedience, tanec se psem a dalších. Dále se zde dostává ocenění lidem, kteří v oblasti výcviku psů udělali nejvíce práce nejen pro psy, ale i pro lidi. Dále jsou součástí výstavy i různá hlasování, ať již na místě, pomocí SMS nebo přes internet. Jsou vyhlašováni virtuální nejlepší psi výstavy, psi, kteří nejvíce změnili život svým majitelům atd atd.

Zároveň bylo pro návštěvníky připraveno více než 500 prodejních míst, kde mohli utratit své peníze za pomůcky, hračky a laskominy pro své čtyřnohé miláčky.Třetí den nastoupili do boje o vavříny další tisíce psů. Tentokrát ve skupině teriérů vyhrál drsnosrstý foxteriér Travella Show Stopper, v majetku manželů Brownových y Velké Británie.

Mezi chrty, ohaři, bígly a dalšímy plemeny vyhrál anglický barvář Marksburry Witsfull v majetku Suzanne Emrys-Jones, Velká Británie.

Poslední den výstavy soutěžila plemena společenská, kde zvítězil maltézáček Divines Mark of Friendship at Delcost, v majetku paní C. Gillies, Velké Británie. Ve skupině psů pracovních/užitkových zvítězil a zároveň získal titul BIS – Best In Show tibetský teriér Araki Fabulous Willy majitelů manželů Shawnových z Velké Británie.

Vyhlášení šampiona výstavy probíhalo v hale NEC za přítomnosti více než 6.000 diváků.

Pro nás, jako příznivce retrieverů, je připraven malý přehled vítězů jednotlivých plemen.

Labradorský retriever

BOB & Nejlepší pes Loch Mor Welldone

Nejlepší fena Mambrinos Spellbound of Carpenny

Nejlepší štěně Foulby Buttons and Bows

Golden retriever

BOB & Nejlepší fena Gunhills Dancing Mandolin of Meloak

Nejlepší pes Catcombe Corblimey

Nejlepší štěně Pandreft Victorian Melody

Chesapeake bay retriever

BOB & Nejlepší pes Penrose Valentine

Nejlepší fena Penrose Old Money

Nejlepší štěně Nunneyswood Pure Harmony

Flat coated retriever

BOB & Nejlepší pes Almanza Far & Flyg

Nejlepší fena Downstream Revisited to Tacumshin

Nejlepší štěně Tacumshin Island Lady

Nova Scotia duck tolling retriever

BOB & Nejlepší pes Narod the Impossible Dream

Nejlepší fena Camusmor Any Dream Uldo for Erikachen

Nejlepší štěně Camusmor Any Dream Uldo for Erikachen

Curly Coated retriever

BOB & Nejlepší pes Caballus Waterman

Nejlepší fena Lenellie Smart In Black

Nejlepší štěně Curlabul the Angels Share

S výsledky a ostatními zajímavostmi o Cruft's se můžete seznámit na stránkách

Přímý link na výsledkyI když se na Cruft's kvalifikovalo i několik českých psů, mezi nimi i retrieveři, o tom, zda se zůčastnili nebo ne, a o jejich výsledcích mi zatím není nic známo.

V popředí se objevil i otec jednoho z vrhů v Česku - zlatý retriver Sequins Shamrock, který vyhrál svou třídu.

U česepíků obsadili v mnoha, vesměs málo obsazených, třídách přední místa psi z chov. stanice Penrose. Několik psů z této stanice bylo, či stále je chováno i v Česku.

Zaslal: Martin Bulawazpět

další články: